Costagidi_MainPic עו
Costagidi_MainPic עו
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  יגיע כפיים 2, בית פיילוט

  ת"א, מיקוד: 6777886

  טלפון: 077-8044023

  מדיניות הפרטיות

  הצהרת נגישות

  מידע חשוב נוסף

  ביצע שוד אלים וירצה קרוב ל- 11 שנות מאסר

  הנאשם הועמד לדין בבית המשפט המחוזי מרכב בלוד במסגרת כתב אישום שייחס לו עבירה של שוד בנסיבות מחמירות. על פי עובדות כתב האישום, פרץ הנאשם יחד עם שותף נוסף אל ביתה של אישה קשישה, תקף אותה ושדד את תכולת ביתה תוך זריעת הרס מוחלט בדירה, ואף שדד את התכשיטים שעל גופה. הנאשם כפר במיוחס לו והורשע בתום הליך הוכחות.

  בית משפט המחוזי, הרשיע את הנאשם בתום הליך הוכחות שכלל שמיעת עדים וחקירתם בחקירה ראשית ונגדית, והתפנה לגזירת עונשו של הנאשם. לאחר שקלול הנתונים הנוגעים לנסיבות ביצוע העבירה ונסיבותיו של הנאשם, מצא בית המשפט כי ראוי להטיל עליו עונש מכביד של מאסר מאחורי סורג ובריח לתקופה ארוכה במיוחד וחריג בנופן של עבירות אלו.

  תוכן עניינים

  האלימות שליוותה את מעשה השוד הייתה חמורה באופן חריג

  על פי עובדות כתב האישום, הנאשם הגיע באחד הלילות של חודש דצמבר 2022 אל ביתה של אישה קשישה בעיר רמלה. הנאשם השתלשל אל דירתה של הקשישה באמצעות חבל אותו קשר מגג הבניין בו נמצאה הדירה, שבר את תריסי חלון הדירה ונכנס אליה כאשר שותפו מגבה אותו מבחוץ. כתוצאה מרעשי שבירת התריס התעוררה הקשישה, והחלה לצעוק למראה הפורצים בדירתה.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   בתגובה לכך, תקף הנאשם את הקשישה, נאבק בה, פצע אותה והסיר בכוח תכשיטי זהב שהיו על גופה. לאחר מכן הזעיק הנאשם את שותפו על מנת שישגיח על המתלוננת בעת שהוא שודד את דירתה מרכוש יקר ערך, בין השאר לאחר שהנאשם איים על המתלוננת שתפנה אותו למקום הימצאם של פרטים יקרי ערך או שיצית את הדירה.

   בהמשך, עזב הנאשם את דירת הקשישה יחד עם שותפו, כשבידיהם שלל רב, ואיים על הקשישה כי יהרוג אותה אם תעז להזעיק משטרה. לאחר פרק זמן מסוים נתפס הנאשם והועמד לדין בגין עבירות של שוד בנסיבות מחמירות כאשר הנסיבות המחמירות הן ביצוע השוד בליווי נשק ובחבורה, התפרצות בנסיבות מחמירות, וכן עבירה של תקיפת זקן.

   הנאשם היה הרוח החיה מאחורי עבירת השוד

   הנאשם כפר במיוחס לו וניהל הליך הוכחות מלא. זאת בשונה משותפו למעשים אשר הורשע על פי הודאתו ונדון לעונש של 6 שנות מאסר בפועל. בתום שמיעת הראיות, נמצא מעל לכל ספק סביר כי הנאשם ביצע את המיוחס לו והוא הורשע. בשלב שלאחר מכן, פנו הצדדים לשלב הטיעונים לעונש.

   התביעה הביאה בפני בית המשפט ראיות באשר למצבה הנפשי של המתלוננת. לפי הנטען, נפגעה מתלוננת בצורה קשה עקב האירוע, וחייה לא שבו למסלולם מאז התרחשות השוד. כמו כן, הוצג גיליון ההרשעות של הנאשם ממנו עלה כי לחובתו עבר פלילי מכביד הכולל הרשעות בעבירות שוד, וניסיון רצח. כמו כן, הנאשם ביצע את העבירות כאשר לחובתו מאסר על תנאי בר הפעלה ובעת שהיה אסיר ברישיון.

   על יסוד כל אלו, טענה המדינה כי העונש אותו יש להטיל על הנאשם צריך להיות קרוב ל- 16 שנות מאסר. בא כוחו של הנאשם טען כי מעשיו של הנאשם אמנם מחייבים הטלת מאסר בן מספר שנים, אך כזה שאינו שונה במהותו מזה שהוטל על שותפו, ובכל מקרה לא יותר מ- 7 שנות מאסר.

   בית המשפט בחן את הפסיקה הנהוגה במקרים אלו, תוך הפניה לאמירות חד משמעיות מצד בית המשפט העליון באשר לחומרה הרבה הטמונה בעבירות השוד. כמו כן, ערך בית המשפט אבחנה בין הנאשם לשותפו והתייחס אליו כמי שהיה הרוח החיה ומוביל האירוע. בהתאם לכך קבע בית המשפט כי מתחם העונש ההולם את מעשיו נע בין 7 ל- 11 שנות מאסר.

   נאשם זכאי לנהל את משפטו אך עשויה להיות לכך השלכה מחמירה על עונשו

   לאחר קביעת המתחם, נדרש בית המשפט לקבוע את העונש בתוך המתחם. בית המשפט עמד על כך שהנאשם בחר לנהל הליך הוכחות שהצריך העדת עדים וניצול זמן שיפוטי, וציין שהנאשם אמנם זכאי לנהל את משפטו, אולם יש בכך כדי למנוע ממנו את ההקלה הניתנת למי שחוסך בזמן שיפוטי. לבסוף, החליט בית המשפט להטיל על הנאשם עונש של 10 שנות מאסר לצד הפעלת מאסר מותנה בן 10 חודשים.

   לקריאת פסק הדין המלא ראו ת"פ 60004-01-22 מדינת ישראל נ' ויצמן

   *אין לראות בכתוב באתר עורך דין פלילי מומלץ Costagidi כתחליף לייעוץ משפטי, מתן חוו”ד, או המלצה של עורך דין פלילי. העושה שימוש באמור באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8044023 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף