Costagidi_MainPic עו
Costagidi_MainPic עו
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  יגיע כפיים 2, בית פיילוט

  ת"א, מיקוד: 6777886

  טלפון: 077-8044023

  מדיניות הפרטיות

  הצהרת נגישות

  מידע חשוב נוסף

  מהו שימוע פלילי וכיצד ניתן להיערך אליו?

  שימוע הוא הליך המתרחש בשלב שלפני הגשת כתב אישום על ידי רשויות התביעה. במסגרת הליך זה, מוזמן אדם שיש כוונה להגיש נגדו כתב אישום להשמיע את טענותיו כנגד כוונה זו של התביעה, וזאת בתוך פרק זמן של 30 יום.

  שלב זה הוא קריטי ודורש ייצוג על ידי עורך דין. תפקיד עורך הדין בשלב השימוע הוא לנסות ולשכנע את התביעה להימנע מהגשת אישום. לחילופין, כאשר תמונת הראיות ברורה למדי, שלב השימוע מהווה הזדמנות עבור עורך הדין להגיע להסכמות עם התביעה על הפחתת חומרת העבירה במסגרת הסדר טיעון בין הצדדים.

  תוכן עניינים

  מהו הליך השימוע הפלילי?

  הליך השימוע נגזר מחובת היידוע המנויה בחוק סדר הדין הפלילי ומוטלת על כתפי התביעה. על פי חובה זו, כאשר מעבירה המשטרה חומר חקירה לידי התביעה הנוגע לאדם אשר על פי החשד ביצע עבירה מסוג פשע, על התביעה ליידע אותו על כך ולהעמיד אותו על זכותו להשמיע את טענותיו כנגד הכוונה להגיש נגדו כתב אישום וזאת תוך 30 יום מעת קבלת ההודעה.

  במישור הפרקטי, באפשרות החשוד המקבל לידיו הודעה מעין זו להתעלם ממנה או להגיש טיעון כתוב ובו טעמים להימנעות מהגשת כתב אישום. על מנת שיהיה בידיו להגיש טיעונים בצורה רחבה ויסודית, הוכרה על ידי התביעה זכותו של החשוד לקבל לעיונו את עיקרי חומר החקירה ולהעביר לידיה טיעון כתוב רק לאחר קבלת חומרים אלו.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מהו שימוע בעל פה?

   ככלל, מורה התביעה לחשודים שיודעו על הכוונה האפשרית להגיש כנגדם כתב אישום, להגיש את טיעוניהם בכתב. באפשרותם לעשות זאת בעצמם וללא סיוע או באמצעות ייצוג מקצועי על ידי עורך דין פלילי. יחד עם זאת, באפשרות עורך הדין לבקש לערוך, בנוסף להעברת הטיעון הכתוב, גם שימוע בעל פה במשרדי התביעה.

   על פי הנחיית פרקליט המדינה ועל פי לשונו של החוק, אין חובה לקיים שימוע בעל פה, ושיקול הדעת בנושא נתון בידי התביעה. לצד זאת, הכלל בשימוע בעל פה הוא כי ניתן לקיימו רק על ידי עורך דינו של החשוד וללא נוכחות החשוד עצמו, כך שלמעשה מדובר בכלי הנתון בידי חשודים המיוצגים על ידי עורך דין פלילי בלבד.

   אילו טיעונים ניתן להעלות במהלך השימוע?

   במהלך השימוע, ולאחר מעבר על עיקרי חומר הראיות, באפשרות החשוד להעלות כל טענה הנראית בעיניו בעלת משקל אשר יכול לשכנע את התביעה להימנע מהגשת כתב אישום נגדו. היקף הטיעונים הוא מגוון ועשוי לכלול בין השאר את הטענות הבאות:

   1. תקיפת מהימנות גרסאות העדים.
   2. הצבעה על חולשתן של הראיות הפורנזיות.
   3. העלאת טענות בדבר הליכים הנגועים באי חוקיות אשר ננקטו במהלך החקירה.
   4. הצגת טיעונים אודות הקושי להוכיח את אשמת החשוד במישור המשפטי.

   האם ניתן להעלות בשימוע טיעונים שלא הושמעו על ידי החשוד בשלב החקירה?

   במקרים מסוימים, עשוי החשוד להידרש לשימוע לאחר שבחקירתו עשה שימוש בזכותו להימנע מהפללה עצמית ונמנע מלהשיב לשאלות החוקרים. במקרים אלו, על פי הנחיית פרקליט המדינה, לא יתאפשר לו במהלך השימוע להעלות גרסה אותה נמנע מלהעלות בחקירתו.

   הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבהליך שימוע, בשונה מחקירה באזהרה, החשוד זכאי לעיין בחומרי החקירה שנאספו בעניינו. העלאת גרסת הגנה בשלב זה, לאחר שלמעשה נחשף לחומרי החקירה, מהווה גרסה כבושה ומחושבת שקיים קושי ממשי לתת לה משקל.

   באילו מקרים אין חובת שימוע?

   חובת השימוע אינה חלה כאשר העבירות המיוחסות לחשוד הן לא עבירות מסוג פשע. על מנת לבאר נקודה זו, ראוי להכיר את סיווג העבירות בחוק העונשין – חטא, עוון ופשע:

   1. עבירת חטא היא כל עבירה שהעונש המירבי בצידה הוא עד 3 חודשי מאסר.
   2. עבירת עוון היא כל עבירה שהעונש בגינה הוא מעל 3 חודשי מאסר ועד 3 שנות מאסר לכל היותר.
   3. עבירת פשע היא כל עבירה שהעונש בצידה עולה על 3 שנות מאסר.

   מקרה נוסף של אי תחולת חובת היידוע היא כאשר החשוד מצוי במעצר בעת הגשת כתב האישום נגדו, או כאשר החליט תובע בכיר בדרגת ראש יחידת תביעות או פרקליט מחוז, בהחלטה מנומקת, להימנע מיידוע החשוד לשם הגשה מהירה של כתב אישום נגדו.

   הליך השימוע – רק בליווי עורך דין מנוסה

   שימוע הוא הזדמנות פז עבור החשוד למנוע את הגשת האישום נגדו. על מנת למצות את המיטב מהזדמנות זו, יש צורך בייצוג על ידי עורך דין מנוסה אשר ינתח את טיב חומר הראיות, יחליט אילו טענות יש להעלות בפני התביעה בשלב זה של ההליך ואילו טענות מוטב לשמור להליך המשפטי עצמו, ובמידת הצורך יגיע להסכמות עם התביעה על הסדר טיעון הכולל הסכמה על עונש מוגדר ותחום.

   *אין לראות בכתוב באתר עורך דין פלילי מומלץ Costagidi כתחליף לייעוץ משפטי, מתן חוו”ד, או המלצה של עורך דין פלילי. העושה שימוש באמור באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8044023 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף